Druhý ročník Festivalu židovskejkultúry Šalom alejchem prinesie do Prešova nielen židovské zborové piesne, aleaj tradičnú klezmerovú hudbu z Krakova a literárno-hudobný večer s MilanomRichterom venovaný pražskému, nemecky píšucemu spisovateľovi, Franzovi Kafkovi.
 
Väčšinapodujatí festivalu sa uskutoční v Dvorane evanjelického kolégia priamo v centrePrešova v dňoch 3. – 7. augusta 2024.
 
Program určenýpre širokú verejnosť začína v nedeľu 4. augusta, keď Dvorana ožije tradičnouľudovou hudbou východoeurópskych Židov. Prešovskému publiku sa predstaví poľskýklezmer súbor Di Galitzyaner Klezmorim v zostave Mariola Śpiewak (klarinet) -Grzegorz Śpiewak (akordeón) - Rafał Seweryniak (kontrabas).
 
V tomto rokusi svet pripomína 100. výročie smrti známeho svetového spisovateľa FranzaKafku. Literárno-hudobným večerom si ho pripomenieme v pondelok 5. augusta, keďdo Prešova zavíta vzácny hosť – básnik, spisovateľ, prekladateľ a vynikajúciznalec života a diela slávneho spisovateľa, Milan Richter. Kultúrna verejnosťsa môže tešiť na predstavenie Kafkovho života a diela a prednášku o jehonajznámejšej poviedke Premena spolu s autorskou prezentáciou jej novéhoslovenského prekladu. Ukážky z listov, denníkových záznamov, ako ajz najznámejšej poviedky Franza Kafku prednesie Pavol Zubal.
 
V utorok 6.augusta odznejú židovské piesne na pôde Diakonického domova ELIM v podaníspeváckeho súboru Con moto. Nosnou časťou festivalu bude workshop zborovej a klezmerhudby, počas ktorých bude mať široká spevácka verejnosť možnosť nacvičovaťžidovské piesne pod vedením Ladislava Palkoviča a Mariána Bujnovského.
 
Druhý ročníkfestivalu Šalom alejchem vyvrcholí v stredu 7. augusta koncertom židovskýchpiesní ako záver workshopov.
 
Vstup navšetky podujatia je voľný.
 
***
 
O festivale
 
Šalom alejchemje medzinárodný multižánrový mestský umelecký festival, ktorý oživuje pestrosť,krásu a hĺbku židovskej tradície a kultúry.
 
Šalom alejchemprepája komunity a ľudí s podobnými komunitami doma i v zahraničí, ktorénezabúdajú na židovskú kultúru. Tá bola po stáročia integrálnou súčasťou životamesta i regiónu. Festival prináša pestrosť, oživuje priestor, odkrýva zabudnutéosudy osobností a prostredníctvom umenia pripomína obete totalitných režimov, antisemitizmu, xenofóbie a extrémizmu.
 
Šalom alejchemchce byť apelom na svedomie živých, keď poukazuje na prázdnotu, ktorá tu ostalapo transportoch tisícov prešovských občanov židovského pôvodu do Osvienčimu,vrátane vylúčených a deportovaných študentov a študentiek prešovského kolégia,ktorých osudy mapuje výstava Prázdna stolička.
 
Nech smútok,hnev a beznádej vystrieda nádej, že sa takéto zverstvá nebudú v našej obci,meste, kraji, ani na Slovensku nikdy opakovať. Nech múzy pomôžu preklenúťkonflikty či nenávisť, aby nás inšpirovali a naučili žiť spoločne v pokoji arôznorodosti vierovyznaní, názorov i spôsobov života.
 
Festivalorganizuje spevácky zbor dirigentov a hudobných nadšencov z celého Slovenska sosídlom v Prešove, Con moto Slovakia, s podporou Prešovského samosprávnehokraja, Poľského inštitútu v Bratislave, Biskupského úradu Východného dištriktuECAV, Evanjelického kolegiálneho gymnázia, Židovskej náboženskej obce, Krajskejknižnice P. O. Hviezdoslava a občianskeho združenia Fórum pre kultúru.
 
Šalom alejchem! 
  

 


 
    

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

 

 Oznam. ZNO Prešov oznamuje návštevníkom web stránky že  nie je v jej možnostiach zabezpečiť zhotovenie akýchkoľvek fotografií dokumentov ani náhrobných kameňov. S takouto požiadavkou sa záujemcovia musia obrátiť  na profesionálnu firmu alebo fotografa,ktorému vieme poskytnúť  súčinnosť ohľadom prístupu na cintoríny alebo pri  bádateľskej činnosti.

www.napisynapomniky.sk
tel.: 0905 790 199
Facebook a Instagram aktuálne fotky prác :
https://www.facebook.com/napisynapomniky/
https://www.instagram.com/napisynapomniky/
https://www.youtube.com/watch?v=14IGm0G7G_c